Ευάγγελος Γ. Σπύρου, 24/7/2012 - 09:54 facebook twitter linkedin Αν είσαι ασφαλιστής και γεύεσαι παγωτό HAAGEN DAZS να θυμάσαι τον Ρούμπεν Μάτους και την ιστορία του... Ευάγγελος Γ. Σπύρου, 24/7/2012 facebook twitter linkedin Οι ασφαλιστές, όπως άλλωστε όλοι οι πωλητές ξεκινάνε την ημέρα τους άνεργοι. Ψάχνουν πελάτες και να δεν κάνουν πωλήσεις, θα πεινάσουν. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει κάθε μέρα να ζητάνε υποψηφίους, να είναι εφευρετικοί, πολυμήχανοι, κοινωνικοί και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ άνθρωποι που ανοίγονται σε "νέες αγορές", "νέες μεθόδους", "νέες προτάσεις". Η ιστορία του Ρούμπεν Μάτους είναι μια διδακτική ιστορία πωλήσεων. Ο Ρούμπεν, προερχόταν από μια Αμερικάνικη οικογένεια που έφτιαχνε παγωτά και πουλούσαν από μια άμαξα. Ο Ρούμπεν Μάτους ΕΠΕΚΤΑΘΗΚΕ πουλώντας σε ζαχαροπλαστεία και σούπερ μάρκετ. Πουλούσε φθηνά και ήξερε πως δεν θα άντεχε πολύ από τον ανταγωνισμό μεγάλων γαλακτοβιομηχανιών. Άλλαξε ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ και μαζί άλλαξε την ιστορία των παγωτών! Έφτιαξε υψηλής ποιότητας παγωτά (υλικά πρώτης ποιότητας) που τα πουλούσε σε στρογγυλά χάρτινα κεσεδάκια με διάφορα χρώματα ανάλογα με τις γεύσεις. Το 1959 (μετά από 10 χρόνια σκληρής δουλειάς πωλήσεων) έβγαλε στο εμπόριο το παγωτό που ονόμασε Haagen Dazs, ένα όνομα που θύμιζε Δανία και περιείχε αληθινή σοκολάτα γάλακτος, φράουλες, βανίλια καρπών Μαδαγασκάρης και κόκκους καφέ Βραζιλίας. Το παγωτό πουλιόταν χωρίς διαφήμιση ή ενέργεια marketing, από στόμα σε στόμα, για την ακαταμάχητη γεύση του. Φίλοι μιλούσαν σε φίλους και σιγά σιγά το έμαθε όλος ο κόσμος. Το 1961 ιδρύθηκε η εταιρεία και το...1982 βγήκε από τα σύνορα Αμερικής και σε εφτά χρόνια κατέκτησε τη διεθνή αγορά. Στην Ιαπωνία έγινε το υπ' αριθμό 1 παγωτό. Το 1983 η οικογένεια Μάτους πούλησε την εταιρεία και ο Ρούμπεν Μάτους έμεινε σύμβουλος έρευνας - ανάπτυξης ως το 1990 που ξεκινά με την κόρη του νέες γεύσεις και παγωτά με χαμηλά λιπαρά με την νέα εταιρεία Mattus Ice Cream Company. Το 1992 έφτιαξε ένα νέο παγωτό το Ρούμπεν Μάτους για απαιτητικούς. Το 1994 πέθανε στα 81 του. Όλη η ζωή του ήταν αλλαγή για κάτι καλύτερο... Όσοι είστε ασφαλιστές θυμηθείτε την ιστορία του όταν έρχονται δύσκολες μέρες όπως τώρα. Πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο να κάνουμε. Πάντα οι πελάτες μιλάνε από στόμα σε στόμα για αυτό που τους ευχαριστεί. Και τί καλύτερο από μια ζωή "εξασφαλισμένη" Ακολουθήστε το Nextdeal.gr στο Google News .
Ευάγγελος Γ. Σπύρου, 12/07/2024 - 14:00 Διεθνής Ένωση, ΑΙΓΑΙΟΝ, GENERAL UNION, ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ, INTERNATIONAL LIFE κλπ επιβαρύνουν ακόμα με ζημιές το Επικουρικό Κεφάλαιο!
Εν Ολίγοις… με ανταποκρίσεις από τις μάχες πρακτορομεσιτών! Γράφει ο Ευάγγελος Γ. Σπύρου Κεντρική φωτογραφία: Ο πρόεδρος της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιριών Ελλάδος κ. Αλέξανδρος Σαρρηγεωργίου Μέχρι 12.05.2024 θα διαρκέσει μια έκθεση... Ευάγγελος Γ. Σπύρου, 28/03/2024 - 16:51
Αν ζωγράφιζα την ασφάλιση, τι χρώμα θα έβαζα; Γράφει ο Ευάγγελος Γ. Σπύρου Εκδότης-Δημοσιογράφος Ήταν κάποιο βράδυ και στην ΕΡΤ, στο Mουσικό Kουτί υποδέχονταν τον Λουδοβίκο των Ανωγείων, όπου ανάμεσα... Ευάγγελος Γ. Σπύρου, 05/03/2024 - 11:46
Εν Ολίγοις… Ο ΣΥΡΙΖΑ, Ο ΣΕΜΑ και η Γεροβασίλη! Γράφει ο Ευάγγελος Γ. Σπύρου Όσα συνέβησαν στο ΣΥΡΙΖΑ το Σαββατοκύριακο 24-25/02/2024 μου θύμισαν την ιστορία του ΣΕΜΑ με την «πλαστή»... Ευάγγελος Γ. Σπύρου, 27/02/2024 - 12:53
Η χαμένη τιμή της διαμεσολάβησης! Οι ασφαλιστικές εταιρείες γνωρίζουν καλά τον ρόλο της ασφαλιστικής διαμεσολάβησης και προβληματίζονται όλο και πιο συχνά για την παρουσία της... Ευάγγελος Γ. Σπύρου, 08/02/2024 - 14:50
Ελάτε στην Eurolife του Αλέξανδρου Σαρρηγεωργίου να μάθετε πως θα αντισταθείτε στο συνηθισμένο! Λένε, πως «μόρφωση είναι αυτό που μένει αφού τα ξεχάσεις όλα!» και με απλό τρόπο γράφω πως αυτό που μένει... Ευάγγελος Γ. Σπύρου, 23/01/2024 - 17:29
Εν ολίγοις… με “παρένθετες μητέρες ασφαλιστών”! Γράφει ο Ευάγγελος Γ. Σπύρου Καλό 2024! Μεγάλωσα ακούγοντας και λέγοντας τις λέξεις μπαμπάς-μάνα-μαμά-παιδί, πατέρας-μητέρα-τέκνο. Άρρεν, θήλυ, γυνή, υιός, θυγατήρ, γονείς,... Ευάγγελος Γ. Σπύρου, 15/01/2024 - 16:39