Ηλίας Προβόπουλος, 24/2/2022 - 09:42 facebook twitter linkedin Αραρίσκοντας Ηλίας Προβόπουλος: Άντε τώρα να βρούμε καταφύγιο... Ηλίας Προβόπουλος, 24/2/2022 facebook twitter linkedin Δεν ξημέρωσε καλά η σημερινή μέρα με τον αχό του πολέμου που ακούγεται από την Ουκρανία να μουδιάζει όλο τον κόσμο και να ξυπνά στους παλαιότερους μνήμες από ανάλογες καταστάσεις στη χώρα μας. Λίγοι είναι αυτοί που απόμειναν που έζησαν σε πραγματικό χρόνο εκείνες τις δύσκολες χρονιές της δεκαετίας του 1940 – 1950 και έπαψαν πια να μιλάνε γιατί οι νεώτερες γενιές ναι μεν ξέρουν πάνω κάτω τι θα πει πόλεμος αλλά τον έμαθαν μέσα από τις οθόνες της τηλεόρασης και τις κινηματογραφικές ταινίες. Έτσι ακούμε πως στην Ουκρανία ο κόσμος ξύπνησε από τις σειρήνες και έτρεξε στα καταφύγια – ναι στα καταφύγια! Μια λέξη που η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων αγνοεί τι σημαίνει ακριβώς και την μπερδεύει με τα καταφύγια άγριας ζωής, τα αλιευτικά και άλλα σχετικά. Η έννοια του καταφυγίου που ήταν η ελπίδα των ανθρώπων που έζησαν τον τελευταίο μεγάλο πόλεμο στην Ελλάδα και αλλού να γλυτώσουν προσωρινά τουλάχιστον από τους βομβαρδισμούς είναι άγνωστη καθώς από τα μισά του προηγούμενου αιώνα καλλιεργήθηκε και εμπεδώθηκε σε όλο τον κόσμο η ειρήνη και αυτά, ως στοιχεία εφιαλτικών στιγμών απωθήθηκαν στην λήθη και ξεχάστηκαν εντελώς. Μια ειρήνη που παρά τις κατά καιρούς διασάλευσή της σε πολλά μέρη του κόσμου, θεωρήθηκε ότι θα διατηρηθεί για πάντα αλλά, άλλες οι επιθυμίες των λαών και άλλες οι βλέψεις των ταγών του. Οι λαοί πίστεψαν στην ειρήνη, όπως αυτή εξελίχθηκε μετά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο και γι’ ξόρκισαν από τη σκέψη τους την έννοια καταφύγιο. Έτσι, σε ολόκληρες πόλεις με καινούργια κτήρια είναι ζήτημα κάποια απ’ αυτά να διαθέτουν καταφύγιο για περίπτωση πολέμου. Ενδεχομένως σε κάποια δημόσια κτήρια να προβλέπεται κάτι τέτοιο αλλά στις πολυκατοικίες, ακόμα και στις πιο ακριβές σπάνια προβλέπεται κάτι τέτοιο και αν έχει προβλεφθεί, έχει γίνει χώρος παρκαρίσματος ή αποθήκης όπου με τίποτα δεν μπορεί να βρει καταφύγιο να κοπάσει ο ανθρώπινος φόβος. Σε κάποια μεγάλα κτίρια της Αθήνας βεβαίως και υπάρχουν υπόγειο καταφύγια και αυτά χρονολογούνται πριν από το 1940 που υποθέτω πως κάτι τέτοιο ήταν υποχρεωτικό για να δοθεί άδεια κατασκευής. Σε ένα τέτοιο υπόγειο που λειτουργεί σαν αποθήκη μπήκα πριν από λίγες ημέρες για άσχετο κάποιο λόγο και εντυπωσιάστηκα για την διαρρύθμιση του και την κατασκευή που μπορεί να αντέξει ακόμη και την πλήρη κατάρρευση του κτιρίου. Έτσι και χωρίς να έχω καμιά εντύπωση τότε όπως σήμερα από το θέμα της Ουκρανίας σκέφτηκα πως οι άνθρωποι από 15 διαμερίσματα (τόσα υπολογίζω έχει η πολυκατοικία) σε περίπτωση συναγερμού θα έτρεχαν να χωθούν στο καταφύγια του υπογείου. Ασφαλώς θα ακολουθούσαν κάποια τακτική ώστε να μην ποδοπατηθούν και ακόμη να έχουν και κάποια εφόδια, σε περίπτωση πολέμου εννοείται, ώστε να παραμείνουν ζωντανοί όσο χρειάζονταν. Ήθελα γερά νεύρα μια τέτοια κατάσταση και νομίζω πολλών σήμερα αρχίζουν να τεντώνουν καθώς μετά από 80 χρόνια που από ένας πόλεμος στην Ουκρανία μπορεί να απλωθεί και στην υπόλοιπη Ευρώπη. Οπότε, όσα καταφύγια και να έχουμε δεν θα μας φτάσουν γιατί η εντύπωση πως η ειρήνη θα ήταν αιώνια, αποδείχθηκε σήμερα επισφαλής! ΥΓ. Οι φωτογραφίες από το διαδίκτυο, σήμερα το πρωί. Ακολουθήστε το Nextdeal.gr στο Google News .
Ηλίας Προβόπουλος, 01/08/2024 - 10:45 Ηλίας Προβόπουλος: Επειδή ο Αύγουστος μια φορά τον χρόνο έρχεται...
Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:40 Ηλίας Προβόπουλος: Σίγησε το κλαρίνο του Ναπολέοντα Δάμου! (βίντεο)
Ηλίας Προβόπουλος: Πού πήγαν οι αδέσποτοι της πόλης; Αφού για κάνα – δυο δεκαετίες τον περασμένο αιώνα κυρίως, περιπλανήθηκα τα καλοκαίρια (και όχι μόνο) στο Αιγαίο και γνώρισα... Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:19
Ηλίας Προβόπουλος: «Πέταξαν» με όνειρα στο Παρίσι! Λεζάντα Φωτογραφίας: Οι Έλληνες αθλητές σε αναμνηστική φωτογραφία λίγο πριν επιβιβαστούν στο αεροπλάνο Η αθλητική καρδιά της Ελλάδας θα χτυπάει πλέον... Ηλίας Προβόπουλος, 25/07/2024 - 09:05
Ηλίας Προβόπουλος: H πληγή στο Μάτι μένει ανοιχτή! Έξι χρόνια συμπληρώθηκαν χθες από τη μαύρη μέρα που η Ελλάδα γονάτισε από τον θρήνο για τον χαμό 104 ανθρώπων... Ηλίας Προβόπουλος, 24/07/2024 - 09:13
Ηλίας Προβόπουλος: Οι γυναίκες στη βρύση του χωριού! Θα περνούσε, όπως περνούν πια δεκάδες φωτογραφίες μπροστά από τα μάτια μας κάθε μέρα και δεν αποτυπώνονται σε καμιά στοιβάδα... Ηλίας Προβόπουλος, 23/07/2024 - 10:00
Ηλίας Προβόπουλος: Η σαρκοφάγος των τζιτζικιών! Κουτσά – στραβά περπατάει και το φετινό καλοκαίρι. Αν εξαιρέσουμε ότι κοντεύουμε να γίνουμε Αφρική από τη ζέστη και την... Ηλίας Προβόπουλος, 22/07/2024 - 09:28
Ηλίας Προβόπουλος: Πανηγύρι στον Αη - Λιά του Επταχωριού!! Ξημερώνει του Αη – Λιά αύριο και για μένα είναι μια μεγάλη μέρα καθώς γιορτάζω και καμαρώνω πως φέρω το... Ηλίας Προβόπουλος, 19/07/2024 - 09:55