Ηλίας Προβόπουλος, 6/3/2023 - 10:51 facebook twitter linkedin Οι γάτες του ασφαλιστή, του Ηλία Προβόπουλου Ηλίας Προβόπουλος, 6/3/2023 facebook twitter linkedin Στη γειτονιά μας, στα Σεπόλια, οι αδέσποτες γάτες μπορούν να πουν ότι ζουν σε έναν παράδεισο καθώς υπάρχουν ακόμη πολλά παλιά σπίτια με αυλές όπου δύνανται να κινούνται άφοβα και με ασφάλεια κυρίως ενώ είναι και οι μόνοι ένοικοι σε ορισμένα παρατημένα που μπορούν να έχουν πρόσβαση στο εσωτερικό τους. Εκεί, είναι το βασίλειό τους και μπαινοβγαίνουν χωρίς να τις ενοχλεί κανένας όποτε πεινάσουν ή απλά θέλουν να κάνουν τη βόλτα τους. Υπάρχουν δε και πολλοί άνθρωποι που τις έχουν στο νου τους και τακτικά τους βάζουν τροφή σε κάποια συγκεκριμένα σημεία της γειτονιάς κι εκεί απολαμβάνουν άλλοτε ήρεμα κι άλλοτε μέσα σε καυγάδες τα προσφερόμενα. Έτσι ορισμένες γάτες τις γνωρίζουμε και μάλιστα ακούνε σε κάποια ονόματα τα οποία ανεξάρτητα αν είναι τα βαφτιστικά τους, τα έχουν συνηθίσει και τα ακούνε όταν αναφερόμαστε σε αυτές. Απ’ αυτές κάποιες ξεχωρίζουν, οι γάτοι κυρίως που είναι και πιο περπατημένοι και αναλόγως την προσωπικότητά τους επιβάλλονται στις παρέες και κατά κάποιο τρόπο ρυθμίζουν και τις σχέσεις μεταξύ τους. Συχνά τους βλέπουμε αγριεμένους και επιθετικούς αλλά δεν παρεμβαίνουμε, έχουν τον δικό τους τρόπο να επιλύουν τις διαφορές μεταξύ τους και φυσικά δεν μας πέφτει κανένας λόγος στα ζητήματα της ιεραρχίας τους. Εκείνο όμως που ξεχωρίζει ορισμένες αδέσποτες γάτες στη γειτονιά μας και σίγουρα ισχύει και σε άλλες, είναι η «υιοθεσία» ορισμένων απ’ αυτές από τα καταστήματα και τα γραφεία που έχουν είσοδο στον δρόμο. Εκεί δίπλα από την πόρτα βάζουν πήλινα πιατάκια με τροφή και νερό, συστηματικά κάθε μέρα σαν να πρόκειται για συσσίτιο. Εκεί δεν πηγαίνουν όλες οι γάτες αλλά μόνο κάποιες συγκεκριμένες, τρώνε, πίνουν και μετά πάνε τη βόλτα τους στο δρόμο και στις αυλές. Είναι οι ίδιες κάθε φορά και έτσι λέμε πως αυτές είναι του βιβλιοχαρτοπωλείου, οι άλλες της πιτσαρίας, εκείνες του καθαριστηρίου και φυσικά, αυτές του γραφείου ασφαλειών που εξυπηρετεί τους γείτονες σε πολλές υποθέσεις. Είναι δυο, παρδαλές, κάποιες ηλικίας βέβαια αλλά πολύ καθαρές που ξέρουν πότε θα μοιραστεί το φαγητό κι έρχονται καμαρωτές – καμαρωτές αφού περάσουν με προσοχή τον δρόμο. Δεν μπαίνουν ποτέ μέσα στο γραφείο, περιμένουν απ’ έξω και αν δουν ότι ο ασφαλιστής λείπει, όπως καλή ώρα χθες, περιμένουν υπομονετικά μέχρι να έρθει και τότε ορμάνε στα πήλινα πιατάκια τους. Δεν ξέρω αν διαβάζουν την επιγραφή «Ασφάλειες» αλλά οπωσδήποτε κάτι από την αύρα του γραφείου που για πολλούς στις γειτονιά έχει τη δική του σημασία, τις ελκύει και απ’ ότι καταλαβαίνω από την ικανοποίησή τους τα αισθήματα δεν είναι μονόπλευρα μεταξύ αυτών και του φίλου ασφαλιστή… Ακολουθήστε το Nextdeal.gr στο Google News .
Ηλίας Προβόπουλος, 01/08/2024 - 10:45 Ηλίας Προβόπουλος: Επειδή ο Αύγουστος μια φορά τον χρόνο έρχεται...
Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:40 Ηλίας Προβόπουλος: Σίγησε το κλαρίνο του Ναπολέοντα Δάμου! (βίντεο)
Ηλίας Προβόπουλος: Πού πήγαν οι αδέσποτοι της πόλης; Αφού για κάνα – δυο δεκαετίες τον περασμένο αιώνα κυρίως, περιπλανήθηκα τα καλοκαίρια (και όχι μόνο) στο Αιγαίο και γνώρισα... Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:19
Ηλίας Προβόπουλος: «Πέταξαν» με όνειρα στο Παρίσι! Λεζάντα Φωτογραφίας: Οι Έλληνες αθλητές σε αναμνηστική φωτογραφία λίγο πριν επιβιβαστούν στο αεροπλάνο Η αθλητική καρδιά της Ελλάδας θα χτυπάει πλέον... Ηλίας Προβόπουλος, 25/07/2024 - 09:05
Ηλίας Προβόπουλος: H πληγή στο Μάτι μένει ανοιχτή! Έξι χρόνια συμπληρώθηκαν χθες από τη μαύρη μέρα που η Ελλάδα γονάτισε από τον θρήνο για τον χαμό 104 ανθρώπων... Ηλίας Προβόπουλος, 24/07/2024 - 09:13
Ηλίας Προβόπουλος: Οι γυναίκες στη βρύση του χωριού! Θα περνούσε, όπως περνούν πια δεκάδες φωτογραφίες μπροστά από τα μάτια μας κάθε μέρα και δεν αποτυπώνονται σε καμιά στοιβάδα... Ηλίας Προβόπουλος, 23/07/2024 - 10:00
Ηλίας Προβόπουλος: Η σαρκοφάγος των τζιτζικιών! Κουτσά – στραβά περπατάει και το φετινό καλοκαίρι. Αν εξαιρέσουμε ότι κοντεύουμε να γίνουμε Αφρική από τη ζέστη και την... Ηλίας Προβόπουλος, 22/07/2024 - 09:28
Ηλίας Προβόπουλος: Πανηγύρι στον Αη - Λιά του Επταχωριού!! Ξημερώνει του Αη – Λιά αύριο και για μένα είναι μια μεγάλη μέρα καθώς γιορτάζω και καμαρώνω πως φέρω το... Ηλίας Προβόπουλος, 19/07/2024 - 09:55