Ηλίας Προβόπουλος, 23/5/2023 - 09:11 facebook twitter linkedin Ένα σκουπίδι που ήταν κάποτε παιχνίδι Ηλίας Προβόπουλος, 23/5/2023 facebook twitter linkedin Ένα από πλαστικό φτιαγμένο ροζ αρνάκι κρεμασμένο έτσι που να το βλέπουν όσοι περνάνε από ένα δρόμο μέσα στο δάσος κάπου στις ανατολικές πλαγιές του Τυμφρηστού, ασφαλώς και δημιουργεί μια φευγαλέα έκπληξη για τους περαστικούς αλλά λίγοι είναι αυτοί που μπορεί να αναλογιστούν πως βρέθηκε εκεί και τι μπορεί αυτό να αποκαλύψει… Όλοι βέβαια καταλαβαίνουν ότι πρόκειται για ένα παιχνίδι ή ένα αντικείμενο που χαρίστηκε κάποτε σε ένα παιδί –το ροζ παραπέμπει αμέσως σε ένα κοριτσάκι– το οποίο αφού έπαιξε το ρόλο του κρεμάστηκε τα κλαδιά του δέντρου δίπλα στο δρόμο. Πιθανόν για να το βρει κάποιος άλλος και να του δώσει καινούργιο ρόλο αφού το κοριτσάκι που το είχε το βαρέθηκε ή απόκτησε ένα άλλο, πιο μεγάλο, πιο ωραίο ή βρήκε άλλο παιχνίδι. από τους περαστικούς δεν γνωρίζει περισσότερα για το ροζ πλαστικό αρνάκι. Μπορεί κάποιοι χωριανοί να ξέρουν κάτι αλλά αυτό είναι ένα πράγμα που αφορά μόνο τη δική τους κοινότητα και συνήθως δεν βγαίνει παραπέρα. Από τους περαστικούς πάλι, άλλοι το προσέχουν κι άλλοι περνούν αδιάφοροι – τόσα και τόσα βλέπουν εδώ κι εκεί πεταμένα αντικείμενα από τα οποία, κάποια μένουν εκεί και «δένουν» σιγά – σιγά με το τοπίο κι άλλα τα μαζεύουν τα απορριμματοφόρα των Δήμων για να μην βρωμίζουν το περιβάλλον. Ένα ροζ αρνάκι τώρα κρεμασμένο δίπλα στο δρόμο πάνω από το μεγάλο ρέμα της Χράμπας, ανάμεσα Τυμφρηστού και Μεσαίας Κάψης δεν ήταν παρά ένα ακόμη αντικείμενο που δεν ήθελαν οι άνθρωποι και σαν πρώτη εικόνα έμοιαζε να αποτελεί μια πρωτότυπη εικαστική πρόκληση στο σιωπηλό τοπίο. Έτσι θα προκαλούσε και όποιον το έβλεπε να κατέβει από το αυτοκίνητο να το παρατηρήσει και να προσπαθήσει να καταλάβει το νόημά του. Τότε όμως θα καταλάβαινε κάτι που σίγουρα θα τον εξόργιζε όπως και κάθε άλλον φαντάζομαι καθώς θα αποκαλύπτονταν πως το ροζ αρνάκι ήταν ένα σκουπίδι που αντί να πεταχτεί όπως ο σωρός των άλλων στη σάρα που καταλήγει στο ρέμα, κρεμάστηκε προκλητικά στο δέντρο παραπέμποντας σίγουρα στο μήνυμα: «Όσους κάδους κι βάζετε για τα σκουπίδια στο χωριό, όσο συχνά κι αν περνάει το απορριμματοφόρο, εμείς θα συνεχίσουμε να πετάμε τα σκουπίδια μας στο ρέμα και δεν μας νοιάζει πότε αυτά θα λιώσουν ή πόση ζημιά θα προκαλέσουν. Επειδή δεν θα είμαστε συνέχεια εκεί να σας βγάζουμε τη γλώσσα, κρεμάσαμε το αρνάκι στο δέντρο να το κάνει αυτό για εμάς». Το ρόζ πλαστικό αρνάκι δεν ήταν παρά ένα σκουπίδι σαν όλα τα άλλα που γεμίζουν τους δρόμους, τις πλαγιές και τα ρέματα στα βουνά, τους κάμπους και τις παραλίες και είναι μια συνήθεια που δεν πρόκειται να σταματήσει αν δεν φτάσει η ώρα να ακουστεί: «πνιγόμαστε!». Τότε όμως θα είναι πολύ αργά… Ακολουθήστε το Nextdeal.gr στο Google News .
Ηλίας Προβόπουλος, 01/08/2024 - 10:45 Ηλίας Προβόπουλος: Επειδή ο Αύγουστος μια φορά τον χρόνο έρχεται...
Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:40 Ηλίας Προβόπουλος: Σίγησε το κλαρίνο του Ναπολέοντα Δάμου! (βίντεο)
Ηλίας Προβόπουλος: Πού πήγαν οι αδέσποτοι της πόλης; Αφού για κάνα – δυο δεκαετίες τον περασμένο αιώνα κυρίως, περιπλανήθηκα τα καλοκαίρια (και όχι μόνο) στο Αιγαίο και γνώρισα... Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:19
Ηλίας Προβόπουλος: «Πέταξαν» με όνειρα στο Παρίσι! Λεζάντα Φωτογραφίας: Οι Έλληνες αθλητές σε αναμνηστική φωτογραφία λίγο πριν επιβιβαστούν στο αεροπλάνο Η αθλητική καρδιά της Ελλάδας θα χτυπάει πλέον... Ηλίας Προβόπουλος, 25/07/2024 - 09:05
Ηλίας Προβόπουλος: H πληγή στο Μάτι μένει ανοιχτή! Έξι χρόνια συμπληρώθηκαν χθες από τη μαύρη μέρα που η Ελλάδα γονάτισε από τον θρήνο για τον χαμό 104 ανθρώπων... Ηλίας Προβόπουλος, 24/07/2024 - 09:13
Ηλίας Προβόπουλος: Οι γυναίκες στη βρύση του χωριού! Θα περνούσε, όπως περνούν πια δεκάδες φωτογραφίες μπροστά από τα μάτια μας κάθε μέρα και δεν αποτυπώνονται σε καμιά στοιβάδα... Ηλίας Προβόπουλος, 23/07/2024 - 10:00
Ηλίας Προβόπουλος: Η σαρκοφάγος των τζιτζικιών! Κουτσά – στραβά περπατάει και το φετινό καλοκαίρι. Αν εξαιρέσουμε ότι κοντεύουμε να γίνουμε Αφρική από τη ζέστη και την... Ηλίας Προβόπουλος, 22/07/2024 - 09:28
Ηλίας Προβόπουλος: Πανηγύρι στον Αη - Λιά του Επταχωριού!! Ξημερώνει του Αη – Λιά αύριο και για μένα είναι μια μεγάλη μέρα καθώς γιορτάζω και καμαρώνω πως φέρω το... Ηλίας Προβόπουλος, 19/07/2024 - 09:55