Ηλίας Προβόπουλος, 12/1/2024 - 09:25 facebook twitter linkedin Ηλίας Προβόπουλος: Εικόνες από το Μεσολόγγι Ηλίας Προβόπουλος, 12/1/2024 facebook twitter linkedin Ο Σύλλογος “Οι Φίλοι της Λιμνοθάλασσας” διοργανώνει στην Αθήνα την ατομική έκθεση φωτογραφίας του Γιώργου Ντέκα “Εν τω μέσω των λιμνών (Μεσολόγγι)” από την Παρασκευή 12 Ιανουαρίου 2024 έως το Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024, στο χώρο του Kotes - X Booze Cooperativa. «Σ’ αγαπώ γιατί αφήνει η θωριά σου μες στο νου του δικαίου τη γαλήνη και τη λάμψη τ’ ουρανού». Λόγια γραμμένα με αγάπη από τον ποιητή Κωστή Παλαμά για την Λιμνοθάλασσα του Μεσολογγίου. Η πόλη των λιμνών, όπως την λένε, αφού το όνομα της βγαίνει από την ιταλική φράση mezzo laghi, που σημαίνει ανάμεσα στις λίμνες. Εν τω μέσω των λιμνών, οι εικόνες του φυσικού περιβάλλοντος της πόλης μας μαγνητίζουν το βλέμμα αλλά και τον φωτογραφικό φακό του Γιώργου Ντέκα. Ένας ιδιαίτερος φωτογράφος με Μεσολογγίτικη ματιά, Ελεύθερος Πολιορκημένος από την αέναη μαγεία της Λιμνοθάλασσας της ρηχής και της ήμερης, της πλατιάς, της μεγάλης, που δεν είναι ούτε θάλασσα αλλά ούτε και λίμνη. Οι φωτογραφίες του Γιώργου Ντέκα, όσο ρεαλιστικά και αν αποδίδουν το εκάστοτε τοπίο, σε ταξιδεύουν μέσα από την εικόνα σε μία άλλη διάσταση, με πρωταγωνιστές όλες τις αισθήσεις σου, δεν βλέπεις απλά μία φωτογραφία, μεταφέρεσαι με κάποιον τρόπο στο εδώ και τώρα. Ο Γιώργος Ντέκας απόφοιτος της Σχολής Τέχνης Φωτογραφίας, ζει και εργάζεται μόνιμα στο Μεσολόγγι. Το 2020 φωτογράφισε σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Αιτωλοακαρνανίας και Λευκάδος τα αρχαία μνημεία του νομού, με το φωτογραφικό λεύκωμα που εκδόθηκε να μοιράζεται σε μουσεία της Ελλάδας. Το 2021 έλαβε έπαινο στην πρώτη του συμμετοχή στον διαγωνισμό φωτογραφίας «Natura 2000 - Click στη φύση!» στην κατηγορία των επαγγελματιών φωτογράφων όπου διακρίθηκε ανάμεσα σε 7937 φωτογραφίες. Τα εγκαίνια έκθεσης θα γίνουν αύριο, Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2024, στις 19:00. Διάρκεια έκθεσης: Από 12 έως 20 Ιανουαρίου 2024, καθημερινά, από 12:00 έως 20:00. Είσοδος ελεύθερη. Χώρος: Kotes - X Booze Cooperativa, overview ikon (πατάρι), Κολοκοτρώνη 57 (μετρό Μοναστηράκι) Ακολουθήστε το Nextdeal.gr στο Google News .
Ηλίας Προβόπουλος: Το αλώνι του Δημήτρη στη Μάνη Αλώναρης ο Ιούλιος και όσοι θυμούνται τα αλωνίσματα νοσταλγούν την εικόνα των παλιότερων χρόνων αλλά έχουν ξεχάσει τι σήμαινε αυτό... Ηλίας Προβόπουλος, 10/07/2024 - 10:10
Ηλίας Προβόπουλος: Αντετοκούνμπο και Ντρισμπιώτη οι σημαιοφόροι! Έληξε χθες το βράδυ το ζήτημα για το ποιος και ποια θα κρατήσουν την ελληνική σημαία στους Ολυμπιακούς Αγώνες που... Ηλίας Προβόπουλος, 10/07/2024 - 08:53
Ηλίας Προβόπουλος: Οι κοντούλες που χάθηκαν Ας είναι καλά το διαδίκτυο πλέον που μας δίνει τη δυνατότητα, αν ψάξουμε βέβαια, να δούμε πως ήταν κάποτε τα... Ηλίας Προβόπουλος, 09/07/2024 - 11:51
Ηλίας Προβόπουλος: Εικαστικό αφιέρωμα στον Λόρδο Βύρωνα «…Where grew the arts of war and peace…» «...Όπου μεγάλωσαν οι τέχνες του πολέμου και της ειρήνης...» Το Μουσείο Φιλελληνισμού και το... Ηλίας Προβόπουλος, 09/07/2024 - 09:19
Ηλίας Προβόπουλος: Ο γέρο - πεύκος θα χάσει την ησυχία του! Διαβάζουμε πως ο ΟΦΥΠΕΚΑ (Οργανισμού Φυσικού Περιβάλλοντος και Κλιματικής Αλλαγής) ανακάλυψε στον Σμόλικα, μέσα στα όρια του Εθνικού Πάρκου Βόρειας... Ηλίας Προβόπουλος, 08/07/2024 - 09:05
Ηλίας Προβόπουλος: Ξεθαμπώσαμαν Αντωνάκη μ’! Γράφει ο Αντώνης Παπαδάκος, πρόεδρος του Τ.Δ. Αμάραντος (Αγράφων) Καρδίτσας και μας γυρίζει με πολύ τρυφερό τρόπο σε μια άλλη... Ηλίας Προβόπουλος, 05/07/2024 - 11:22