Ηλίας Προβόπουλος, 31/3/2023 - 16:35 facebook twitter linkedin Αραρίσκοντας Ηλίας Προβόπουλος: Αποχαιρετισμός σε έναν πικρό Μάρτιο Ηλίας Προβόπουλος, 31/3/2023 facebook twitter linkedin Σαν τούτον τον Μάρτη που τελειώνει σήμερα, ποτέ να μην ξανάρθει. Η τραγωδία των Τεμπών με τη σύγκρουση των δυο τρένων και τους δεκάδες νεκρούς και τραυματίες θα στοιχειώνει την συνείδησή μας για χρόνια. Ελπίζω δε πως αυτό το βαθύ τραύμα της ελληνικής κοινωνίας να μην κλείσει έτσι επιπόλαια αλλά να μείνει να μας θυμίζει ότι κάποια στιγμή πρέπει να πάρουμε σοβαρά ορισμένα πράγματα της ζωής μας και να μην αφήσουμε τον κάθε τυχαίο (μιας και έρχονται και εκλογές) να αναλαμβάνει… ευθύνες! Ο Μάρτιος που μας τελειώνει έδειξε διπρόσωπος που είναι φέτος το πιο σκληρό του πρόσωπο και είπε με τον τρόπο του όλες εκείνες τις αλήθειες που δεν τολμούμε ούτε καν να ψιθυρίσουμε ή καλύτερα που δεν μας βολεύει να αναφερόμαστε σε αυτές γιατί θα ταράζαμε την νοσηρή μακαριότητα που χαρακτηρίζει τη κοινωνία μας. Ο Μάρτιος του 2023 είπε τόσες αλήθειες όσο όλοι οι άλλοι μήνες του χρόνου μαζί προσπαθούν και δεν το καταφέρνουν. Και αυτές πήγαν να διαψεύσουν οι λογής – λογής βολεμένοι της κοινωνίας με αστείες δικαιολογίες και από κοντά οι πολιτικοί που το δυστύχημα χάλασε τις προετοιμασίες τους για τις εκλογές και τους έβαλε να τρέχουν να βρουν άλλοθι και να προσαρμόσουν σχέδια και υποσχέσεις για ένα πιο ασφαλές, υποτίθεται περιβάλλον. Είπε τόσες αλήθειες ο φετινός Μάρτης που ο Απρίλης αύριο παίρνει τη σκυτάλη του χρόνου και είθισται να ξεκινάει με ψέματα, να ντρέπεται γι’ αυτό και να αρχίσει κι αυτός να λέει αλήθειες μη και ξεκολλήσει το μυαλό μας και ταρακουνηθεί η ψυχή μας να αλλάξουμε τον τρόπο που ζούμε και να βρούμε έναν άλλο, πιο συγγενικό, πιο κοντά στον άλλο. Τέλος πάντων, κακά τα ψέματα, οι νεκροί από το δυστύχημα στα Τέμπη ούτε γυρίζουν πίσω, ούτε και τα πράγματα πρόκειται να αλλάξουν πολλά πράγματα, όσες γραμμές τρένων κι αν φτιάξουν, όσους σταθμάρχες κι αν εκπαιδεύσουν, όσες τεχνολογίες και να εφαρμόσουν. Για τους αδικοχαμένους αυτούς ανθρώπους, αρκεί η μνήμη. - Αν δεν καθίσει κάποιος να δει έστω μια μέλισσα να τρυγάει έναν ανθό νεραντζιάς -κάτι που γίνεται αυτές τις ημέρες σε όλη την ύπαιθρο ακόμα και σε κάποιους στους δρόμους της Αθήνας- αποκλείεται να μην αρχίσει να στοχάζεται την αλήθεια του κόσμου και να πάρει απόφαση να απομακρυνθεί απ’ αυτά που τον κάνουν ψεύτικο. Μια ματιά αρκεί... Ακολουθήστε το Nextdeal.gr στο Google News .
Ηλίας Προβόπουλος, 01/08/2024 - 10:45 Ηλίας Προβόπουλος: Επειδή ο Αύγουστος μια φορά τον χρόνο έρχεται...
Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:40 Ηλίας Προβόπουλος: Σίγησε το κλαρίνο του Ναπολέοντα Δάμου! (βίντεο)
Ηλίας Προβόπουλος: Πού πήγαν οι αδέσποτοι της πόλης; Αφού για κάνα – δυο δεκαετίες τον περασμένο αιώνα κυρίως, περιπλανήθηκα τα καλοκαίρια (και όχι μόνο) στο Αιγαίο και γνώρισα... Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:19
Ηλίας Προβόπουλος: «Πέταξαν» με όνειρα στο Παρίσι! Λεζάντα Φωτογραφίας: Οι Έλληνες αθλητές σε αναμνηστική φωτογραφία λίγο πριν επιβιβαστούν στο αεροπλάνο Η αθλητική καρδιά της Ελλάδας θα χτυπάει πλέον... Ηλίας Προβόπουλος, 25/07/2024 - 09:05
Ηλίας Προβόπουλος: H πληγή στο Μάτι μένει ανοιχτή! Έξι χρόνια συμπληρώθηκαν χθες από τη μαύρη μέρα που η Ελλάδα γονάτισε από τον θρήνο για τον χαμό 104 ανθρώπων... Ηλίας Προβόπουλος, 24/07/2024 - 09:13
Ηλίας Προβόπουλος: Οι γυναίκες στη βρύση του χωριού! Θα περνούσε, όπως περνούν πια δεκάδες φωτογραφίες μπροστά από τα μάτια μας κάθε μέρα και δεν αποτυπώνονται σε καμιά στοιβάδα... Ηλίας Προβόπουλος, 23/07/2024 - 10:00
Ηλίας Προβόπουλος: Η σαρκοφάγος των τζιτζικιών! Κουτσά – στραβά περπατάει και το φετινό καλοκαίρι. Αν εξαιρέσουμε ότι κοντεύουμε να γίνουμε Αφρική από τη ζέστη και την... Ηλίας Προβόπουλος, 22/07/2024 - 09:28
Ηλίας Προβόπουλος: Πανηγύρι στον Αη - Λιά του Επταχωριού!! Ξημερώνει του Αη – Λιά αύριο και για μένα είναι μια μεγάλη μέρα καθώς γιορτάζω και καμαρώνω πως φέρω το... Ηλίας Προβόπουλος, 19/07/2024 - 09:55