Ηλίας Προβόπουλος, 12/4/2023 - 09:08 facebook twitter linkedin Το Πάσχα που θέλουμε, του Ηλία Προβόπουλου Ηλίας Προβόπουλος, 12/4/2023 facebook twitter linkedin Στην καρδιά του Απρίλη το φετινό Πάσχα, με τις δροσιές του και όσο να μη το θέλουμε, στη σκιά όσων έχουν δρομολογηθεί για τις εκλογές της 21ης Μαΐου κι φυσικά στον απόηχο της τραγωδίας των Τεμπών που θα στοιχειώνει για πολύ καιρό την ελληνική κοινωνία. Το Πάσχα έτσι κι αλλιώς θα έρχονταν αλλά όταν συνδυάζεται με τις εκλογές όπου αποθεώνονται άλλα πράγματα, όσα ξέραμε γι’ αυτή την μεγάλη γιορτή της ορθοδοξίας ασφαλώς και θα υποχωρήσουν καθώς θα συνδυαστούν με την φασαρία που κάνουν οι υποψήφιοι που ελπίζουν στην δική τους πολιτική ανάσταση και ότι συνεπάγεται αυτή. Επειδή δε αυτό το κυνήγι του σταυρού λέγεται και δημοκρατία όλοι λίγο πολύ το αποδεχόμαστε μέχρι το σημείο βέβαια που μπορεί να αρχίσει να μας προσβάλλει. Τέλος πάντων, στο χέρι μας είναι να κρατήσουμε την σωστή απόσταση από τα πολιτικά πράγματα και να αφοσιωθούμε στη Μεγάλη Εβδομάδα και να περιμένουμε το Πάσχα όπως ξέραμε, όπως το μάθαμε από τους μεγαλύτερους σε εποχές που η απλότητα των πραγμάτων δεν ήταν υπό διωγμό, είτε στις πόλεις, είτε στην ύπαιθρο χώρα. Γιατί όπου να είμαστε, η παράδοση είναι αυτή που μας οδηγεί στη δική μας Ανάσταση και μέσα από τις τελετές της Εκκλησίας σε έναν επαναπροσδιορισμό της ύπαρξης μας και την πορεία μας σε καιρούς πολύ πιο απρόοπτους απ’ όσους ζήσαμε μέχρι σήμερα. Γι’ αυτό ας ζήσουμε και απολαύσουμε έστω και για λίγες ημέρες την ατμόσφαιρα που δημιουργεί το Μεγαλοβδόμαδο σε κάθε γωνιά της πατρίδας μας. Με τους ανθρώπους που αγαπάμε και μας αγαπούν και με τους φίλους, τους γείτονες, τους συγχωριανούς. Καλό Πάσχα και αληθινή ανάσταση σε όλους μας. ΥΓ. Στη φωτογραφία έργο της εξαιρετικής ζωγράφου της Ρούμελης, Ιωάννας Ξέρα. Ακολουθήστε το Nextdeal.gr στο Google News .
Ηλίας Προβόπουλος, 01/08/2024 - 10:45 Ηλίας Προβόπουλος: Επειδή ο Αύγουστος μια φορά τον χρόνο έρχεται...
Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:40 Ηλίας Προβόπουλος: Σίγησε το κλαρίνο του Ναπολέοντα Δάμου! (βίντεο)
Ηλίας Προβόπουλος: Πού πήγαν οι αδέσποτοι της πόλης; Αφού για κάνα – δυο δεκαετίες τον περασμένο αιώνα κυρίως, περιπλανήθηκα τα καλοκαίρια (και όχι μόνο) στο Αιγαίο και γνώρισα... Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:19
Ηλίας Προβόπουλος: «Πέταξαν» με όνειρα στο Παρίσι! Λεζάντα Φωτογραφίας: Οι Έλληνες αθλητές σε αναμνηστική φωτογραφία λίγο πριν επιβιβαστούν στο αεροπλάνο Η αθλητική καρδιά της Ελλάδας θα χτυπάει πλέον... Ηλίας Προβόπουλος, 25/07/2024 - 09:05
Ηλίας Προβόπουλος: H πληγή στο Μάτι μένει ανοιχτή! Έξι χρόνια συμπληρώθηκαν χθες από τη μαύρη μέρα που η Ελλάδα γονάτισε από τον θρήνο για τον χαμό 104 ανθρώπων... Ηλίας Προβόπουλος, 24/07/2024 - 09:13
Ηλίας Προβόπουλος: Οι γυναίκες στη βρύση του χωριού! Θα περνούσε, όπως περνούν πια δεκάδες φωτογραφίες μπροστά από τα μάτια μας κάθε μέρα και δεν αποτυπώνονται σε καμιά στοιβάδα... Ηλίας Προβόπουλος, 23/07/2024 - 10:00
Ηλίας Προβόπουλος: Η σαρκοφάγος των τζιτζικιών! Κουτσά – στραβά περπατάει και το φετινό καλοκαίρι. Αν εξαιρέσουμε ότι κοντεύουμε να γίνουμε Αφρική από τη ζέστη και την... Ηλίας Προβόπουλος, 22/07/2024 - 09:28
Ηλίας Προβόπουλος: Πανηγύρι στον Αη - Λιά του Επταχωριού!! Ξημερώνει του Αη – Λιά αύριο και για μένα είναι μια μεγάλη μέρα καθώς γιορτάζω και καμαρώνω πως φέρω το... Ηλίας Προβόπουλος, 19/07/2024 - 09:55