Ηλίας Προβόπουλος, 3/10/2023 - 12:52 facebook twitter linkedin Ηλίας Προβόπουλος: Ποιος βεβήλωσε τον ανδριάντα του Γρηγορίου του Ε’; Ηλίας Προβόπουλος, 3/10/2023 facebook twitter linkedin Η «είδηση» βγήκε ξαφνικά αυτές τις ημέρες αλλά δεν έγινε το μεγάλο «θέμα» επειδή πιθανόν επειδή διανύουμε τις τελευταίες ημέρες της προεκλογικής περιόδου πριν από τις αυτοδιοικητικές εκλογές της 8ης Μαρτίου και ένα πλήθος συμπολιτών μας που εκτίθενται στη διάθεση των ψηφοφόρων θα ένιωθαν άβολα αν τους έπεφτε ξαφνικά η ερώτηση, που είναι η ποιμαντορική ράβδος του Γρηγορίου του Ε’ που στέκει μαρμαρωμένος στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου Αθηνών μαζί με τον Ρήγα Φεραίο. Ναι είναι ένα ερώτημα που κανένας δεν μπορεί να απαντήσει. Πρώτα οι πολίτες, γιατί μέσα σε ένα κλίμα διαρκούς απαξίωσης της πόλης συνήθισαν να μην προσέχουν πια τίποτα και βεβαίως να δέχονται άκριτα οτιδήποτε κατέβει στο κεφάλι αυτών που υποτίθεται φροντίδα είναι ο δημόσιος χώρος και βαφτίζεται είτε έργο τέχνης είτε κάτι άλλο, του οποίου σκοπός δεν είναι να αποτελέσει στολίδι, αλλά να βγει ένα καλό μεροκάματο για τον εμπνευστή. Απάντηση δεν έχουν γι’ αυτό ούτε ο Δήμος Αθηναίων που στην επικράτειά του ανήκει η Τριλογία της Πανεπιστημίου, ούτε το Πανεπιστήμιο που την πρόσοψή του κοσμούν οι ανδριάντες, ούτε η Ελληνική Αστυνομία που υποτίθεται (μαζί με την Δημοτική Αστυνομία) έχουν το νου τους στην κίνηση της πόλης, ούτε το Υπουργείο Πολιτισμού. Κανένας δεν μπορεί να απαντήσει πότε και πως κάποιοι ανέβηκαν με σκάλα μέχρι του πρόσωπο του μαρμαρωμένου Πατριάρχη, βανδάλισαν την μορφή του και έσπασαν το χέρι του προκειμένου να αρπάξουν την μπρούτζινη ποιμαντορική ράβδο. Άλλοι λένε τρείς μήνες, άλλοι περισσότεροι, κανένας δεν ξέρει τίποτα. Μέχρι που το θέμα έτρεξε στα social media χάρη στην Ιστορικό Τέχνης Μαρλένα Κασιμάτη που έκανε μια εκτενή δημοσίευση στο booksjournal (ο σύνδεσμος παρατίθεται στο τέλος του άρθρου) και έγινε γνωστό. Κανείς δεν ξέρει ποιος βεβήλωσε τον ανδριάντα του Γρηγορίου του Ε’ στο πιο κεντρικό σημείο της Αθήνας και τούτο σημαίνει πολλά για μια πόλη που βρίσκεται σε προχωρημένο πια στάδιο αποδόμησης και αδιαφορίας για ότι συμβαίνει απ’ όλους… Διαβάστε την εκτενή δημοσίευση στο booksjournal ΕΔΩ Ακολουθήστε το Nextdeal.gr στο Google News .
Ηλίας Προβόπουλος: Το αλώνι του Δημήτρη στη Μάνη Αλώναρης ο Ιούλιος και όσοι θυμούνται τα αλωνίσματα νοσταλγούν την εικόνα των παλιότερων χρόνων αλλά έχουν ξεχάσει τι σήμαινε αυτό... Ηλίας Προβόπουλος, 10/07/2024 - 10:10
Ηλίας Προβόπουλος: Αντετοκούνμπο και Ντρισμπιώτη οι σημαιοφόροι! Έληξε χθες το βράδυ το ζήτημα για το ποιος και ποια θα κρατήσουν την ελληνική σημαία στους Ολυμπιακούς Αγώνες που... Ηλίας Προβόπουλος, 10/07/2024 - 08:53
Ηλίας Προβόπουλος: Οι κοντούλες που χάθηκαν Ας είναι καλά το διαδίκτυο πλέον που μας δίνει τη δυνατότητα, αν ψάξουμε βέβαια, να δούμε πως ήταν κάποτε τα... Ηλίας Προβόπουλος, 09/07/2024 - 11:51
Ηλίας Προβόπουλος: Εικαστικό αφιέρωμα στον Λόρδο Βύρωνα «…Where grew the arts of war and peace…» «...Όπου μεγάλωσαν οι τέχνες του πολέμου και της ειρήνης...» Το Μουσείο Φιλελληνισμού και το... Ηλίας Προβόπουλος, 09/07/2024 - 09:19
Ηλίας Προβόπουλος: Ο γέρο - πεύκος θα χάσει την ησυχία του! Διαβάζουμε πως ο ΟΦΥΠΕΚΑ (Οργανισμού Φυσικού Περιβάλλοντος και Κλιματικής Αλλαγής) ανακάλυψε στον Σμόλικα, μέσα στα όρια του Εθνικού Πάρκου Βόρειας... Ηλίας Προβόπουλος, 08/07/2024 - 09:05
Ηλίας Προβόπουλος: Ξεθαμπώσαμαν Αντωνάκη μ’! Γράφει ο Αντώνης Παπαδάκος, πρόεδρος του Τ.Δ. Αμάραντος (Αγράφων) Καρδίτσας και μας γυρίζει με πολύ τρυφερό τρόπο σε μια άλλη... Ηλίας Προβόπουλος, 05/07/2024 - 11:22