Ηλίας Προβόπουλος, 15/2/2023 - 09:14 facebook twitter linkedin Η βιβλιοθήκη των Ψαρών, του Ηλία Προβόπουλου Ηλίας Προβόπουλος, 15/2/2023 facebook twitter linkedin Είναι νωπή ακόμη η αίσθηση της γνωριμίας με τα Ψαρά, ένα νησί στη μέση του Αιγαίου που τα πράγματα το έφεραν έτσι να γνωρίσω στην καρδιά του χειμώνα. Είναι περιττό δε να πω ότι με την πρώτη ευκαιρία θα επιχειρήσω να το επισκεφτώ το καλοκαίρι που ο καιρός θα επιτρέπει να το περπατήσω και να γνωρίσω και τον ωραίο κόσμο του. Πράγματι, ο χειμώνας όχι μόνο στα Ψαρά αλλά και οπουδήποτε αλλού, δεν επιτρέπει να γνωρίσει κάποιος τον τόπο αλλά από την άλλη αυτή η περίοδος όμως είναι και η πλέον κατάλληλη να έρθει σε επαφή με τους ανθρώπους και να κάτσει να μιλήσει μαζί τους περισσότερο. Εξαιτίας δε και του κλεισίματος που υπαγορεύει ο χειμώνας, μπορεί έτσι να μάθει και να ακούσει περισσότερα απ’ ότι σε άλλη περίοδο του χρόνου και αυτά να αποτελούν βασικά στοιχεία της κοινωνίας του και προβληματισμός για τη συνέχειά της. Έτσι και χάρη στον αειθαλή Μανώλη Αγαπούση, που αφού ακολούθησε την παράδοση του νησιού του στη θάλασσα σαν συνταξιοδοτήθηκε επέστρεψε στα Ψαρά να προσφέρει και μάλιστα διετέλεσε 8 χρόνια δήμαρχος, γνώρισα ένα μεγάλο έργο του, την βιβλιοθήκη των Ψαρών. Στην δημιουργία της οδηγήθηκε όταν μετά την επιστροφή του διαπίστωσε πως τα γράμματα που μάθαιναν τα παιδιά ήταν περιορισμένα, απείχαν δε κατά πολύ με αυτά που μάθαινε η γενιά του στα πρώτα χρόνια μετά τον πόλεμο και έθεσε ως στόχο να αποκτήσουν, μέσω της βιβλιοθήκης οι μαθητές των Ψαρών περισσότερες γνώσεις. Έτσι το 2008 ξεκίνησε να δημιούργησε βιβλιοθήκη και χάρη στη συνεισφορά αρκετών Ψαριανών έφτασε το 2012 να γίνουν τα εγκαίνιά της. Μέγας αρωγός στην προσπάθειά του ήταν ο Σωτήρης Τσαφούλιας με καταγωγή από τα Ψαρά, επιχειρηματίας στο χώρο των πετρελαιοειδών ο οποίος ανέλαβε την διαμόρφωση το χώρου που επρόκειτο να στεγάσει την Βιβλιοθήκη. Αυτός ήταν ένα κτίριο που κάποτε είχε χτιστεί ως ψυγείο για τα προϊόντα των Ψαρών και κυρίως για τα αλιεύματα αλλά ποτέ δεν λειτούργησε ως τέτοιο. Το τελικό, μετά το πέρας των εργασιών, όμως αποτέλεσμα εξέπληξε τους πάντες. Η πρώτη προίκα της βιβλιοθήκης, ήταν ένα φορτηγό με 3.000 βιβλία που προσέφερε ο δημοσιογράφος Δ. Καραγεωργίου. Ο Μανώλης Αγαπούσης κατόπιν απευθύνθηκε σε οργανισμούς και εκδοτικούς οίκους και συγκέντρωσε τα υπόλοιπα ενώ σημαντικές ήταν και οι δωρεές ιδιωτών. Η βιβλιοθήκη διαθέτει σήμερα 9.000 τίτλους βιβλίων, αναγνωστήριο και αίθουσα με υπολογιστές που όποιος θέλει μπορεί να αναζητήσει πλήθος πραγμάτων στο διαδίκτυο. Στη βιβλιοθήκη δε μπορεί να βρει όποιος ενδιαφέρεται συγκεντρωμένα και τα περισσότερα βιβλία που αφορούν τα Ψαρά ή συγγραφέων που έχουν σχέση με το νησί, πράγμα που στα μέγιστα οφείλεται στον ακούραστο Δημήτριο Ανδριάνα ο οποίος αφιέρωσε πολύ χρόνο στην μελέτη της ιστορίας των Ψαρών. Η βιβλιοθήκη λέει ο Μανώλης όταν ξεκίνησε γνώρισε καλές ημέρες καθώς το ενδιαφέρον των Ψαριανών και των μαθητών ήταν έκδηλο. Σιγά – σιγά όμως ο αριθμός των μαθητών μειώθηκε και οι επισκέψεις σε αυτή είναι πλέον σπάνιες. Σε τούτο ασφαλώς έχει επιδράσει και η τεχνολογία και το διαδίκτυο αφού ο καθένας πια μπορεί να αναζητήσει να βρει πλήθος πραγμάτων από τον υπολογιστή του αλλά η βιβλιοθήκη πάντα θα παίζει ένα ρόλο τόσο στη ζωή των μαθητών, όσο και των ενηλίκων που συχνά συγκεντρώνονται σε αυτή. *Στη φωτογραφία εξωφύλλου ο Μανώλης Αγαπούσης με τον Κώστα Μαρίνο στη βιβλιοθήκη Ακολουθήστε το Nextdeal.gr στο Google News .
Ηλίας Προβόπουλος, 01/08/2024 - 10:45 Ηλίας Προβόπουλος: Επειδή ο Αύγουστος μια φορά τον χρόνο έρχεται...
Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:40 Ηλίας Προβόπουλος: Σίγησε το κλαρίνο του Ναπολέοντα Δάμου! (βίντεο)
Ηλίας Προβόπουλος: Πού πήγαν οι αδέσποτοι της πόλης; Αφού για κάνα – δυο δεκαετίες τον περασμένο αιώνα κυρίως, περιπλανήθηκα τα καλοκαίρια (και όχι μόνο) στο Αιγαίο και γνώρισα... Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:19
Ηλίας Προβόπουλος: «Πέταξαν» με όνειρα στο Παρίσι! Λεζάντα Φωτογραφίας: Οι Έλληνες αθλητές σε αναμνηστική φωτογραφία λίγο πριν επιβιβαστούν στο αεροπλάνο Η αθλητική καρδιά της Ελλάδας θα χτυπάει πλέον... Ηλίας Προβόπουλος, 25/07/2024 - 09:05
Ηλίας Προβόπουλος: H πληγή στο Μάτι μένει ανοιχτή! Έξι χρόνια συμπληρώθηκαν χθες από τη μαύρη μέρα που η Ελλάδα γονάτισε από τον θρήνο για τον χαμό 104 ανθρώπων... Ηλίας Προβόπουλος, 24/07/2024 - 09:13
Ηλίας Προβόπουλος: Οι γυναίκες στη βρύση του χωριού! Θα περνούσε, όπως περνούν πια δεκάδες φωτογραφίες μπροστά από τα μάτια μας κάθε μέρα και δεν αποτυπώνονται σε καμιά στοιβάδα... Ηλίας Προβόπουλος, 23/07/2024 - 10:00
Ηλίας Προβόπουλος: Η σαρκοφάγος των τζιτζικιών! Κουτσά – στραβά περπατάει και το φετινό καλοκαίρι. Αν εξαιρέσουμε ότι κοντεύουμε να γίνουμε Αφρική από τη ζέστη και την... Ηλίας Προβόπουλος, 22/07/2024 - 09:28
Ηλίας Προβόπουλος: Πανηγύρι στον Αη - Λιά του Επταχωριού!! Ξημερώνει του Αη – Λιά αύριο και για μένα είναι μια μεγάλη μέρα καθώς γιορτάζω και καμαρώνω πως φέρω το... Ηλίας Προβόπουλος, 19/07/2024 - 09:55