Ηλίας Προβόπουλος, 17/5/2023 - 09:22 facebook twitter linkedin Πίσω στα χωράφια και στα κοπάδια… Ηλίας Προβόπουλος, 17/5/2023 facebook twitter linkedin «Πίσω στα χωράφια» έχει ως τίτλο η καινούργια έκθεση του καθηγητή στη Σχολή Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας Γιάννη Καστρίτση και με την άδεια του βέβαια τον συμπληρώνουμε και στα κοπάδια.. Κι αυτό γιατί μπροστά ή δίπλα από τους πίνακές του, έργα των τελευταίων χρόνων που συμπίπτει με την επιδημία και επικεντρώνονται στην φύση της Φλώρινας, τον κάμπο της κυρίως ο Γιάννης έχει απολύσει ένα κοπάδι από 200 περίπου γίδια που κινείται συντεταγμένα προς το τοπίο του μεγάλου πίνακα απέναντί τους! Γίδια από ψημένο πηλό, χρωματισμένο που θυμίζουν για όσους πρόλαβαν ζωντανή την ελληνική ύπαιθρο τα γίδια και τις γιδοβίτσες των χωριών. Γίδια που ενώ έζησαν δίπλα στον άνθρωπο χιλιάδες χρόνια δεν κατάφερε να τα εξημερώσει όσο άλλα ζωντανά. Ιδιαίτερα πλάσματα τα γίδια, κανένα δεν είναι ίδιο με το άλλο σε χρώμα, μέγεθος, συμπεριφορά, αντιδράσεις. Δαιμονικά και αναρχικά συνάμα συγκροτούν κοπάδι αλλά διατηρούν μια αυτονομία που απελπίζει όποιον τα έχει ζήσει και έχει την φροντίδα τους. Πλάσματα που μοιάζουν σαν να τα έχει γεννήσει το ίδιο το τοπίο και κατοικία τους είναι το δάσος, ζωντάνευαν μέχρι πριν από λίγα χρόνια κάθε γωνιά της Ελλάδας και σήμερα ελάχιστα πια κοπάδια με αυτά έχουν μείνει και για όσα απόμειναν, άρχισε ήδη η εκμετάλλευσή τους σε κλειστά μαντριά, πράγμα που βεβαίως είναι πέρα από τη φύση τους αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια που δεν ενδιαφέρει καθόλου την αδίστακτη αγορά. Ο Γιάννης έβαλε τα γίδια του να συνομιλούν σιωπηλά με το τοπίο. «Πολλές φορές αναρωτήθηκα» γράφει, «στις μακρινές περιπλανήσεις μου μέσα στα χωράφια κι ανάμεσα στα βουνά τι βλέπουν τα ζώα και αποζήτησα την βοήθειά τους, ακολουθώντας τις διαδρομές που χαράσσουν στο τοπίο. Τώρα κατεβάζω το κοπάδι στην πόλη, αντί να αναζητήσω κάποιο ψηλό βουνό». «Θέλησα» συνεχίζει «να παρουσιάσω ζώα και τοπία να συνυπάρχουν ως ισότιμες έλλογες υποκειμενικότητες όπως άλλωστε έκαναν επί αιώνες. Προσπάθησα να δω την φύση ως άγνωστη οντότητα, ως νέα πρόκληση και ταυτόχρονα ως ερώτημα, κατά πόσον στις μέρες μας μπορεί να αποτελεί σημείο αναφοράς, δημιουργική αφετηρία. Η ιδέα να ξανασυναντήσω τον νεαρό μυθικό βοσκό Άττη, που βόσκει σε ένα βουνό το κοπάδι του πάντα με συνεπαίρνει. Ως τότε θα φτιάχνω πήλινα ζώα και αναπαραστάσεις τοπίων ευελπιστώντας να συμπεριλάβω κάτι από την ακατέργαστη ματιά των ζώων…». «Έκφραση – Γιάννα Γραμματοπούλου», Βαλαωρίτου 9α, Αθήνα Διάρκεια έκθεσης: 12 Μαΐου – 10 Ιουνίου 2023. Ώρες λειτουργίας: Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή 12.00 – 20.00, Τετάρτη 12.00 – 18.00 Σάββατο 12.00 – 15.00, Κυριακή, Δευτέρα κλειστά. Πληροφορίες: tel:0030 210-3607598, [email protected], www.ekfrasi-art.gr Ακολουθήστε το Nextdeal.gr στο Google News .
Ηλίας Προβόπουλος, 01/08/2024 - 10:45 Ηλίας Προβόπουλος: Επειδή ο Αύγουστος μια φορά τον χρόνο έρχεται...
Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:40 Ηλίας Προβόπουλος: Σίγησε το κλαρίνο του Ναπολέοντα Δάμου! (βίντεο)
Ηλίας Προβόπουλος: Πού πήγαν οι αδέσποτοι της πόλης; Αφού για κάνα – δυο δεκαετίες τον περασμένο αιώνα κυρίως, περιπλανήθηκα τα καλοκαίρια (και όχι μόνο) στο Αιγαίο και γνώρισα... Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:19
Ηλίας Προβόπουλος: «Πέταξαν» με όνειρα στο Παρίσι! Λεζάντα Φωτογραφίας: Οι Έλληνες αθλητές σε αναμνηστική φωτογραφία λίγο πριν επιβιβαστούν στο αεροπλάνο Η αθλητική καρδιά της Ελλάδας θα χτυπάει πλέον... Ηλίας Προβόπουλος, 25/07/2024 - 09:05
Ηλίας Προβόπουλος: H πληγή στο Μάτι μένει ανοιχτή! Έξι χρόνια συμπληρώθηκαν χθες από τη μαύρη μέρα που η Ελλάδα γονάτισε από τον θρήνο για τον χαμό 104 ανθρώπων... Ηλίας Προβόπουλος, 24/07/2024 - 09:13
Ηλίας Προβόπουλος: Οι γυναίκες στη βρύση του χωριού! Θα περνούσε, όπως περνούν πια δεκάδες φωτογραφίες μπροστά από τα μάτια μας κάθε μέρα και δεν αποτυπώνονται σε καμιά στοιβάδα... Ηλίας Προβόπουλος, 23/07/2024 - 10:00
Ηλίας Προβόπουλος: Η σαρκοφάγος των τζιτζικιών! Κουτσά – στραβά περπατάει και το φετινό καλοκαίρι. Αν εξαιρέσουμε ότι κοντεύουμε να γίνουμε Αφρική από τη ζέστη και την... Ηλίας Προβόπουλος, 22/07/2024 - 09:28
Ηλίας Προβόπουλος: Πανηγύρι στον Αη - Λιά του Επταχωριού!! Ξημερώνει του Αη – Λιά αύριο και για μένα είναι μια μεγάλη μέρα καθώς γιορτάζω και καμαρώνω πως φέρω το... Ηλίας Προβόπουλος, 19/07/2024 - 09:55