Άρης Μπερζοβίτης, 17/11/2023 - 10:45 facebook twitter linkedin «Έλα Κοντά»: Όταν είσαι ενημερωμένος για την ψωρίαση, δεν φοβάσαι να έρθεις κοντά! Άρης Μπερζοβίτης, 17/11/2023 facebook twitter linkedin Κεντρική φωτογραφία: Από αριστερά προς δεξιά: ο κ. Νίκος Λιακόπουλος, Medical Development Sr Manager Amgen Hellas, ο κ. Ιωάννης Μπάρκης, Δερματολόγος – Αφροδισιολόγος, Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Πρόεδρος ΔΣ ΕΔΑΕ, ο κ. Παντελής Παναγάκης, Δερματολόγος – Αφροδισιολόγος, Διευθυντής Κλινικής Νοσοκομείου «Ανδρέας Συγγρός», Ειδικός Γραμματέας ΔΣ ΕΔΑΕ, ο κ. Ρένος Βαμβακούσης, Πρόεδρος Πανελλήνιου Συλλόγου Ασθενών «Επιδέρμια», ο κ. Χρήστος Μπούκης, Value & Access Assoc Dir. Η νέα καμπάνια ευαισθητοποίησης της Amgen Hellas μας υπενθυμίζει ότι η ψωρίαση δεν μεταδίδεται και αντιμετωπίζεται. H Amgen Hellas παρουσιάζει την εκστρατεία ενημέρωσης «Έλα Κοντά» υπό την αιγίδα της Ελληνικής Δερματολογικής και Αφροδισιολογικής Εταιρείας «ΕΔΑΕ» και του Πανελληνίου Συλλόγου Ασθενών «Επιδέρμια». Θέτοντας τον ασθενή στο επίκεντρο, η Amgen δημιούργησε αυτή την καμπάνια με στόχο να προτρέψει το κοινό να ενημερωθεί σωστά και να μην αφήνει τις προκαταλήψεις και την ελλιπή πληροφόρηση για την ψωρίαση να βάζουν αποστάσεις στη ζωή του. Η νέα καμπάνια της Amgen Hellas, προτρέπει τους ασθενείς με ψωρίαση να έρθουν κοντά με τον δερματολόγο τους, να συζητήσουν μαζί του και να επιλέξουν τον κατάλληλο τρόπο αντιμετώπισής της, ώστε να απολαμβάνουν τη ζωή χωρίς περιορισμούς. Παράλληλα, καλεί όλους τους ανθρώπους να ενημερωθούν για την ψωρίαση , να μάθουν ότι είναι μια ασθένεια μη μεταδοτική και αντιμετωπίσιμη και να μην κρατούν αποστάσεις από πάσχοντες με ψωρίαση. Η Amgen, θέλοντας να μεταδώσει το μήνυμα της καμπάνιας στο ευρύ κοινό, διοργάνωσε ειδική εκδήλωση στο Μουσείο του Ιδρύματος Βασίλη και Ελίζας Γουλανδρή. Στην εκδήλωση, έγινε η παρουσίαση της καμπάνιας «Έλα κοντά» στους δημοσιογράφους, ενώ προηγήθηκε και μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με τοποθετήσεις από εκπροσώπους της εταιρείας, της Ελληνικής Δερματολογικής και Αφροδισιολογικής Εταιρείας και του Πανελληνίου Συλλόγου ασθενών «Επιδέρμια». Στο τέλος της εκδήλωσης, τους παρευρισκόμενους περίμενε μια αποκάλυψη, καθώς κατά την έξοδό τους από το αμφιθέατρο του μουσείου, βρέθηκαν μπροστά σε ένα διαφορετικό έκθεμα, έναν άνθρωπο με εμφανή σημάδια ψωρίασης στο σώμα του, ο οποίος στεκόταν σε ένα βάθρο. Στο βάθρο υπήρχε το μήνυμα «Μπορείτε να αγγίξετε ελεύθερα το έκθεμα», θέλοντας με αυτόν τον συμβολικό τρόπο να τονίσει ακόμα περισσότερο το κεντρικό μήνυμα της καμπάνιας, ότι η ψωρίαση είναι μια ασθένεια που δεν μεταδίδεται, αντιμετωπίζεται και δεν πρέπει να βάζει αποστάσεις στη ζωή μας. Ο Χρήστος Μπούκης, Value, Access & Policy Lead της Amgen Hellas, δήλωσε: «Πάντα με γνώμονα να είμαστε στην υπηρεσία των ασθενών, στην Amgen Hellas σχεδιάσαμε την καμπάνια «Έλα Κοντά» για να ενδυναμώσουμε το μήνυμά μας τόσο στους νοσούντες, όσο και στο ευρύτερο κοινό, ότι η ψωρίαση είναι μια ασθένεια αντιμετωπίσιμη. Σε συνεργασία με το δερματολόγο μας, μπορούμε να μάθουμε περισσότερα για αυτή την ασθένεια ενώ συζητώντας μαζί του μπορούμε να διερευνήσουμε τις κατάλληλες θεραπευτικές επιλογές, για να έχει η ζωή μας την ποιότητα που της αξίζει». «Στηρίζουμε την καμπάνια «Έλα κοντά» της Amgen Hellas, η οποία έχει σαν στόχο να παρακινήσει τους ασθενείς να έρθουν κοντά με τα αγαπημένα τους πρόσωπα αλλά και με τον δερματολόγο τους για να ενημερωθούν για την ψωρίαση και για τον βέλτιστο τρόπο αντιμετώπισής της. Η ψωρίαση είναι μία χρόνια δερματική πάθηση που εμφανίζεται σε διάφορες μορφές. Δεν είναι μεταδοτική και μπορεί να αντιμετωπιστεί με την κατάλληλη θεραπεία. Μαζί με την Amgen, φιλοδοξούμε να ευαισθητοποιήσουμε ακόμα περισσότερους ασθενείς να ενημερωθούν για την ψωρίαση, να μην φοβηθούν να έρθουν κοντά με τον γιατρό τους και να την αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά» , ανέφερε ο Ιωάννης Μπάρκης, Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος, Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Πρόεδρος ΔΣ ΕΔΑΕ «Οι ασθενείς με ψωριασική νόσο καθημερινά ερχόμαστε αντιμέτωποι με πολλές και διαφορετικές προκλήσεις. Οι διακρίσεις που βιώνουμε, η ανασφάλεια για την πρόοδο της νόσου μας και η ψυχοκοινωνική επιβάρυνση είναι μερικά από τα προβλήματα στα οποία καλούμαστε να ανταπεξέλθουμε. Δίνουμε ιδιαίτερη έμφαση στην επικοινωνία με το θεράποντα γιατρό μας, επιδιώκοντας μία σχέση εμπιστοσύνης και καλύτερη διαχείριση της νόσου. Ο σύλλογος Επιδέρμια εκπροσωπώντας τους ασθενείς, διεκδικεί τα δικαιώματα τους και συνεργάζεται με την ιατρική κοινότητα στοχεύοντας στη βελτίωση της ποιότητας ζωής των ασθενών», δήλωσε ο Ρένος Βαμβακούσης, Πρόεδρος Πανελλήνιου Συλλόγου Επιδέρμια. H ψωρίαση είναι μια χρόνια, φλεγμονώδης νόσος που δεν μπορεί ακόμη να ιαθεί πλήρως. Επηρεάζει εξίσου τους άνδρες και τις γυναίκες και μπορεί να εμφανιστεί σε οποιαδήποτε ηλικία. Τα συνήθη συμπτώματα περιλαμβάνουν κνησμό, φολίδες και προεξέχουσες κοκκινισμένες περιοχές του δέρματος εξωτερικά. Η πραγματική νόσος όμως ξεκινά μέσα στο σώμα, λόγω μίας δυσλειτουργίας του ανοσοποιητικού συστήματος και μακροπρόθεσμα μπορεί να συνδεθεί και με άλλα νοσήματα όπως το μεταβολικό σύνδρομο. Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε ότι η ψωρίαση δεν μεταδίδεται, ενώ με την έγκαιρη διάγνωση και θεραπεία, αντιμετωπίζεται και οι ασθενείς μπορούν να έχουν πολύ καλή ποιότητα ζωής. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ψωρίαση αλλά και την καμπάνια «Έλα Κοντά», επισκεφθείτε το www.elakonta.gr Από αριστερά προς δεξιά: ο κ. Ιωάννης Μπάρκης, Δερματολόγος –Αφροδισιολόγος, Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Πρόεδρος ΔΣ ΕΔΑΕ, ο κ. Χρήστος Μπούκης, Value & Access Assoc Dir, ο κ. Παντελής Παναγάκης, Δερματολόγος – Αφροδισιολόγος,Διευθυντής Κλινικής Νοσοκομείου «Ανδρέας Συγγρός», Ειδικός Γραμματέας ΔΣ ΕΔΑΕ, ο κ. Ρένος Βαμβακούσης, Πρόεδρος Πανελλήνιου Συλλόγου Ασθενών «Επιδέρμια», ο κ. ΝίκοςΛιακόπουλος, Medical Development Sr Manager Amgen Hellas Installation Καμπάνιας «Έλα Κοντά» Ακολουθήστε το Nextdeal.gr στο Google News .
Άρης Μπερζοβίτης, 27/07/2024 - 20:54 Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυδωνίας και Αποκορώνου Δαμασκηνός χειρουργήθηκε με επιτυχία από τον Κωνσταντίνο Κωνσταντινίδη στο Ιατρικό Αθηνών!
Άρης Μπερζοβίτης, 26/07/2024 - 15:21 1 εκατομμύριο Έλληνες χρησιμοποιούν προϊόντα αυτοφροντίδας σε καθημερινή βάση! (βίντεο)
Άρης Μπερζοβίτης, 26/07/2024 - 12:30 Περίπου 360 άτομα κάθε χρόνο χάνουν τη ζωή τους από πνιγμό στη θάλασσα ή τις πισίνες!
Άρης Μπερζοβίτης, 26/07/2024 - 10:09 Η Κλινική Επιζώντων Καρκίνου στο ΑΤΤΙΚΟΝ δίπλα στους επιβιώσαντες ογκολογικούς ασθενείς!
Εξεύρεση συναινετικών και κοινά αποδεκτών λύσεων για τις ελλείψεις γιατρών ζητά η Καρδιολογική Εταιρεία! Έντονος προβληματισμός της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας (ΕΚΕ) για την αντιμετώπιση από την Πολιτεία του προβλήματος υποστελέχωσης των δημοσίων δομών υγείας... Άρης Μπερζοβίτης, 25/07/2024 - 14:32
Αριστοτέλης Κεχαγιάς(Metropolitan General): Τυχαίος όγκος στο επινεφρίδιο σε αξονική, τι πρέπει να γνωρίζουμε! Τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί τα τυχαία ευρήματα στα επινεφρίδια σε απεικονίσεις κοιλίας που πραγματοποιούνται για άλλη πάθηση. Δηλαδή, αξονικές... Άρης Μπερζοβίτης, 25/07/2024 - 13:00
Χρήστος Γκιώνης (Metropolitan Hospital): Τι μπορεί να κρύβει η δυσκολία στην αναπνοή! Δυσχέρεια ρινικής αναπνοής ονομάζεται η δυσκολία αναπνοής από τη μύτη. Αυτή μπορεί να οφείλεται σε μια πληθώρα αιτιών, με τη... Άρης Μπερζοβίτης, 24/07/2024 - 13:00
Ενεργειακή αναβάθμιση και ανακαίνιση του Κέντρου Παιδοψυχικής Υγιεινής (ΚΠΨΥ) της Παιδικής Πολυκλινικής Αθηνών! Ο Υπουργός Υγείας Άδωνις Γεωργιάδης και η Αναπληρώτρια Υπουργός Υγείας Ειρήνη Αγαπηδάκη παρέστησαν σήμερα, Τρίτη 23 Ιουλίου 2024, στην υπογραφή... Άρης Μπερζοβίτης, 24/07/2024 - 11:57
Οι γονείς στηρίζουν τους γονείς στο νέο καινοτόμο πρόγραμμα της ΑΜΚΕ ΚΑΡΚΙΝΑΚΙ! Η Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία «ΚΑΡΚΙΝΑΚΙ – Ενημέρωση για τον καρκίνο στην παιδική και εφηβική ηλικία», πιστή στη δέσμευσή της... Άρης Μπερζοβίτης, 24/07/2024 - 09:41
Ίδρυμα «Παύλος Γιαννακόπουλος»: Εγκαίνια στο πλήρως ανακαινισμένο Γήπεδο Καλαθοσφαίρισης του Δήμου Ρόδου! Κεντρική Φωτογραφία: κ. Χαρά Γιασιράνη, Αντιπεριφερειάρχης Διοικητικής Μεταρρύθμισης, κ. Θεόφιλος Ξυπολιτάς, Γενικός Γραμματέας Elite Basketball Academy, κ. Κώστας Παπαναγιώτου, Μέλος... Άρης Μπερζοβίτης, 23/07/2024 - 15:16