Ηλίας Προβόπουλος, 29/3/2023 - 08:52 facebook twitter linkedin Ένα ραντεβού για μετά τις εκλογές, του Ηλία Προβόπουλου Ηλίας Προβόπουλος, 29/3/2023 facebook twitter linkedin Στις ειδήσεις της ημέρας χθες το πρωί στο ραδιόφωνο, πρώτη έπαιζε η ημερομηνία των εκλογών που ανακοίνωσε ο Πρωθυπουργός και είναι η 21η Μαΐου - Κωνσταντίνου και Ελένης υπενθυμίζει το εορτολόγιο αλλά αυτό δεν είχε καμιά σημασία μιας και φαίνεται πως ήταν η καλύτερη λύση για όλους, εκκλησία, πολιτική, οικονομία και κοινωνία. Καιρός ήταν να μάθουμε πότε θα γίνουν για να κανονίσουμε τις δουλειές μας, όσοι έχουν βέβαια και να σκεφτούμε ποιος θα είναι ο εκλεκτός που θα ψηφίσουμε. Με λίγα λόγια, να πάψει το ατέλειωτο προεκλογικό γαϊτανάκι που φθείρει τους πάντες εκτός από τους εμπλεκόμενους, κληρονομικά, επαναστατικά, κομματικά ή με όποιον άλλον τρόπο καταφέρνει ο καθένας και η κάθε μία να χαρακτηριστεί πολιτικός, να αποκατασταθεί επαγγελματικά στο Δημόσιο και να ζει πλέον και να εργάζεται για το καλό του λαού. Στην άλλη άκρη του τηλεφώνου ήταν η φωνή της γραμματείας ενός νοσοκομείου που απάντησε στο ερώτημα αν ισχύει μεθαύριο το ραντεβού που είχε κλειστεί με ένα γιατρό, πριν από δυο μήνες. «Με προλάβατε» είπε με έκπληξη. «Θα σας ειδοποιούσαμε ότι ο γιατρός δεν θα έρθει στο νοσοκομείο και έτσι ακυρώνονται όλα τα ραντεβού». Μου κόπηκαν τα πόδια γιατί απ’ αυτό το ραντεβού εξαρτώνται πολλά πράγματα, καθώς πρόκειται για μια ειδική περίπτωση ασθενούς και η υπογραφή του ήταν απαραίτητη για την περαιτέρω πορεία του στην έρημο που λέγεται ψυχιατρική αγωγή και άλλα που ακούγονται ωραία μόνο αν δεν έχεις να αντιμετωπίσεις το ζήτημα στην αυλή σου. Πήρα θάρρος όμως και ρώτησα πότε θα μπορούσαμε να κλείσουμε νέο ραντεβού για να εισπράξω μια τεράστια απογοήτευση. «Μετά τις εκλογές, στις 25 Μαΐου» μου είπε η υπάλληλος. Δεν τόλμησα να πω τι θα κάνουμε στο διάστημα μέχρι τότε, δεν ήταν η αρμόδια, θα πήγαιναν τα λόγια μου χαμένα. Ούτε εξάλλου έφταιγε αυτή για το σύστημα που λειτουργεί το νοσοκομείο ή οποιαδήποτε άλλα. Έκλεισα το τηλέφωνο και αποδέχτηκα για μια άλλη φορά πως δεν αξίζει να παλεύουμε για τίποτα σε αυτόν τον τόπο που όλα γίνονται πρόχειρα και πολύ περισσότερο πως για την μοίρα μας δεν είμαστε μόνο εμείς υπεύθυνοι αλλά και ένα σωρό άλλοι γύρω που με τον τρόπο τους την ορίζουν… Το ραντεβού με τον γιατρό θα γίνει μετά τις εκλογές και ως τότε δεν θέλω να ακούσω τίποτα για όσα υποτίθεται έγιναν με τούτη ή την προηγούμενη κυβέρνηση και φυσικά δεν περιμένω τίποτα να αλλάξει μετά κι απ’ αυτές. Έτσι όπως μάθαμε, έτσι θα πορευτούμε και με τους καινούργιους σε ένα μέλλον που στενεύει συνεχώς τις προσδοκίες μας και ακυρώνει την όποια διάθεση έχουμε να βλέπουμε τα πράγματα από την καλή τους πλευρά. ΥΓ. Στη συμβολική φωτογραφία: έργο από την εικαστική έκθεση «Εγκλεισμοί» που παρουσιάστηκε στους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του Δρομοκαίτειου στα τέλη της περασμένης χρονιάς και πέρασε σαν να μην συνέβη τίποτα... Ακολουθήστε το Nextdeal.gr στο Google News .
Ηλίας Προβόπουλος, 01/08/2024 - 10:45 Ηλίας Προβόπουλος: Επειδή ο Αύγουστος μια φορά τον χρόνο έρχεται...
Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:40 Ηλίας Προβόπουλος: Σίγησε το κλαρίνο του Ναπολέοντα Δάμου! (βίντεο)
Ηλίας Προβόπουλος: Πού πήγαν οι αδέσποτοι της πόλης; Αφού για κάνα – δυο δεκαετίες τον περασμένο αιώνα κυρίως, περιπλανήθηκα τα καλοκαίρια (και όχι μόνο) στο Αιγαίο και γνώρισα... Ηλίας Προβόπουλος, 29/07/2024 - 09:19
Ηλίας Προβόπουλος: «Πέταξαν» με όνειρα στο Παρίσι! Λεζάντα Φωτογραφίας: Οι Έλληνες αθλητές σε αναμνηστική φωτογραφία λίγο πριν επιβιβαστούν στο αεροπλάνο Η αθλητική καρδιά της Ελλάδας θα χτυπάει πλέον... Ηλίας Προβόπουλος, 25/07/2024 - 09:05
Ηλίας Προβόπουλος: H πληγή στο Μάτι μένει ανοιχτή! Έξι χρόνια συμπληρώθηκαν χθες από τη μαύρη μέρα που η Ελλάδα γονάτισε από τον θρήνο για τον χαμό 104 ανθρώπων... Ηλίας Προβόπουλος, 24/07/2024 - 09:13
Ηλίας Προβόπουλος: Οι γυναίκες στη βρύση του χωριού! Θα περνούσε, όπως περνούν πια δεκάδες φωτογραφίες μπροστά από τα μάτια μας κάθε μέρα και δεν αποτυπώνονται σε καμιά στοιβάδα... Ηλίας Προβόπουλος, 23/07/2024 - 10:00
Ηλίας Προβόπουλος: Η σαρκοφάγος των τζιτζικιών! Κουτσά – στραβά περπατάει και το φετινό καλοκαίρι. Αν εξαιρέσουμε ότι κοντεύουμε να γίνουμε Αφρική από τη ζέστη και την... Ηλίας Προβόπουλος, 22/07/2024 - 09:28
Ηλίας Προβόπουλος: Πανηγύρι στον Αη - Λιά του Επταχωριού!! Ξημερώνει του Αη – Λιά αύριο και για μένα είναι μια μεγάλη μέρα καθώς γιορτάζω και καμαρώνω πως φέρω το... Ηλίας Προβόπουλος, 19/07/2024 - 09:55